Çiftçiler için

Bizimle karlı ve sürdürülebilir tarıma doğru bir adım atın

İnsanlar ve doğa için

İyiye gitmek

Değişime kendini adamanın cesaret gerektirdiğini biliyoruz. Ancak rejeneratif tarım, bilinmeyene doğru bir adım değil, doğaya bir dönüştür. Ve karlılık konusunda endişelenmenize gerek yok. Sağlıklı toprak iyi getiri sağlar ve gelecek nesillere saygının bir işaretidir. Alıcılarınız ve son müşterileriniz kaliteli ürünlerinizi ve sorumlu yaklaşımınızı takdir edeceklerdir. Ve sizin için yeni pazar fırsatları açılacaktır.

Nasıl çalışır?

Şirketinizin fırsatlarını belirliyoruz

Çiftliğinizin rejeneratif tarıma geçme olasılıklarının neler olduğunu öğrenmek için birlikte buluşalım

Sizi 5 yıl boyunca destekleyeceğiz

Tartışılan işbirliği sizin ve bizim için anlamlıysa, 5 yıllık bir sözleşme imzalayacağız. Bu süre zarfında size ücretsiz profesyonel destek sağlayacağız: bireysel danışmanlık, eğitim ve çiftçi topluluğu içinde paylaşım. Rejeneratif tarıma kademeli geçişinizi kolaylaştıracağız.

Topraktaki organik karbon artışını ölçeceğiz

Toprak numunelerinizden (Cox) alınan organik karbon değerlerinin ilk laboratuvar analizini sağlayacağız. Toprak numunesi analizi ve laboratuvar ölçümleri beş yıllık bir süre boyunca tekrarlanmaktadır.

Size bir ödül ödeyeceğiz

Rejeneratif tarım sayesinde atmosferden uzaklaştırdığınız ve toprağa verdiğiniz her ton CO₂ için size bir ödül ödeyeceğiz. Ödül, toprak organik maddesindeki artışla doğru orantılıdır. Ölçümler karbondioksit miktarı prensibine dayanmaktadır. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Fayda -ları

Katılmaktan ne kazanacaksınız?

Kuraklığa dayanıklılık

Toprağınızdaki organik madde oranını artıracaksınız, bu da toprağınızda su tutacaktır.

Kaliteli üretim

Sağlıklı, kimyasal içermeyen toprak, kaliteli, ödüllü yiyecekler üretir.

Finansal ödül

Rejeneratif tarım için size bir ödül ödeyeceğiz - ne kadar çok karbon olursa, ödül o kadar yüksek olur.

Daha düşük maliyetler, daha yüksek karlar

Toprağınızı canlandırarak, dizel ve kimyasal maliyetlerini en aza indirirken iyi getirileri teşvik edeceksiniz.

Artan arazi değeri

Diğer arazilerin bozulması hızlandıkça, yaşam arazinizin piyasa değeri artacaktır.

Daha sağlıklı bir çevre

Çeşitli toprak mikroorganizmalarını, kuşları ve böcekleri destekleyeceksiniz.

Prestij ve saygı

Toplum, sorumlu bir çiftçi olma çabalarınızı takdir edecektir.

İyi hissetmek

Tüm dünyayı endişelendiren bir sorunun çözümüne katkıda bulunacaksınız.

SSS

Bölgede daha önce ekilmiş mahsullerim varsa projeye katılabilir miyim?

Evet mümkün, ancak gelecekte toprakta mümkün olduğunca fazla organik madde / karbon tutulmasına yol açan ilkeleri sisteminize dahil etmeniz gerekiyor.

Araziye ilk kimyasal uygulamayı zaten yaptıysam projeye katılımım ne kadar etkilenecek?

Projemize katılım, bitki koruma ürünlerinin veya gübrelerin uygulanmasından etkilenmez. Ancak, uygulama sıklığının zaman içinde azalacağı yönünde bir beklenti vardır.

Yakılan biyokütleden elde edilen külü araziye ekleyebilir miyim?

Evet, ekleyebilirsiniz. Sadece herhangi bir malzemeyi toprağa katmanın daha önce orada depolanmış karbonu serbest bıraktığını unutmayın.

Karbonu ölçerseniz ve bir sonraki yıl azalırsa, ancak ben sizin ilkelerinize göre yönetiyorsam, bundan sonra ne yapmalıyım?

Bu durum ortaya çıkmamalıdır. Karbondaki artış, uygulamaya koyduğunuz ilkelerin sayısına bağlıdır, ne kadar çok uygularsanız, topraklarınız o kadar hızlı iyileşir ve daha fazla karbon artar.

Finansal ödüller nelerden finanse ediliyor?

Finansal ödüller, karbon nötrlüğüne ulaşmaya çalışan ancak mevcut teknolojilerle sıfıra ulaşamayan hizmet sektörlerindeki büyük şirketler tarafından finanse ediliyor. Tipik olarak bunlar çeşitli bankalar, BT şirketleri, operatörler vb. Bunlar, elektrik veya ısıtma tesisleri gibi doğrudan yığın CO2 yayıcıları değildir, emisyonları emisyon izinleri ile düzenlenir.

Kültivatör ve diskli tırmık kullanımının toprakta CO2 depolanması üzerindeki etkisi nedir?

Hem kültivatör hem de diskli tırmık kullanımı topraktaki karbon mineralizasyonunu artırır ve bu da atmosfere CO2 olarak salınır. Toprağa müdahale ne kadar yoğun olursa, o kadar fazla karbon salınır.

Rejeneratif tarımda toprağın sürülmesini öneriyor musunuz?

Rejeneratif tarımda minimum mekanik toprak işleme, doğrudan ekim teknikleri, şerit toprak işleme, örtü bitkisi ekimi ve diğer uygulamalar kullanılır. Toprağa yapılan her türlü mekanik müdahale, karbondioksit formunda oksitlenebilir karbon açığa çıkarır. Ayrıca, toprağın daha derinden mekanik olarak bozulması, diğer şeylerin yanı sıra, mahsulle simbiyoz halinde yaşayan mikorizal mantar hiflerini bozacak ve böylece mahsulü mantarların katkıda bulunabileceği besinlerden mahrum bırakacaktır.

Rejeneratif tarımda toprak sürülmediğinde toprak sıkışmasıyla nasıl başa çıkabilirim?

Mekanik toprak bozma işlemini uygun örtü bitkileri karışımları ile değiştirin. Farklı örtü bitkileri toprak yapısını farklı derinliklerde etkiler. Örneğin bezelye, fiğ, yulaf veya börülce kökleri toprağın üst katmanlarını etkiler, bakla veya maş fasulyesi orta katmanları etkiler ve esas olarak hardal, turp veya kolza tohumu gibi Brassicalar bir metre veya daha fazla derinliklere ulaşır. Alt toprak tabakası sıkıştırılmışsa, kökler toprak solucanlarının tabakayı parçalamak için bıraktığı çatlaklar ve tüneller boyunca büyüyebilir. Sıkışmış tabaka çok kalınsa, önce mekanik olarak parçalanması ve ardından yonca veya mor yonca gibi derin köklü bir örtü bitkisinin ekilmesi tavsiye edilir. Bu durumda, örtü bitkisi en az 2-3 yıl boyunca arazide bırakılmalıdır. Örtü bitkilerini seçerken, karışımlar oluşturulması tavsiye edilir, kökler daha sonra tüm toprak profili boyunca büyüyecek ve birbirleriyle rekabet nedeniyle daha derin toprak katmanlarında da büyüyecektir.

Gübreyi nasıl yönetebilirim ve rejeneratif tarım ilkelerine nasıl uyabilirim?

Yürürlükteki mevzuata uygun olarak, gübrenin mümkün olduğunca eşit şekilde yayılmasını tavsiye ediyoruz.

Kompost uygulayabilir miyim?

Kompost uygulamak, tarlalarınıza organik madde ve besin eklemek için uygun ve önerilen bir yöntemdir. Ancak, kompostun kalitesinden emin olmaya özen gösterin.

Örtü bitkileri yağmur yağdığında tarladan yakalamaya yardımcı olabileceklerinden daha fazla su almaz mı? Örneğin, yonca?

Örtü bitkisi kökleri toprağın derinliklerine inerek su tutma kapasitesini artırır ve şiddetli yağmurlardan daha iyi faydalanılmasını sağlar. Buna ek olarak, organik madde bakımından zengin toprak, bitkilerin kuraklık koşullarında bile büyümeleri için kullanabilecekleri ve daha sonra evapotranspirasyon yoluyla yapraklarıyla çevredeki manzarayı soğutabilecekleri önemli miktarda suyu tutabilir. Yeşil bitkilerle kaplı toprak daha az ısınır ve aşırı buharlaşma ve su kaybından korunur.

Bu prensibi sadece keçi veya koyunlarla otlatmak için uygulayabilir miyim? Hangi koşullar altında?

Evet yapabilirsiniz, rotasyonel yönetilen otlatmaya geçmeniz gerekiyor.

Var mısın? Ayrıntıları sizinle görüşmekten mutluluk duyacağız.

e-mail: carboneg@carboneg.com

tel.: +420 253 253 283

Děkujeme za vaši zprávu. Brzy se vám ozveme!
Něco se pokazilo. Prosím zkuste odeslat zprávu znovu.

Půdcast - rozhovory o půdě

Napsali o nás